Nowe ograniczenia sprzedaży napojów energetycznych od 2024 roku

8ac5f4b8 a39d 42b8 8135 601165adbbe8

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce wejdą w życie nowe regulacje dotyczące sprzedaży napojów energetycznych. Zmiany mają na celu ochronę zdrowia młodych ludzi, ograniczając dostępność napojów z wysoką zawartością kofeiny i tauryny dla osób poniżej 18. roku życia.

Wprowadzenie nowych regulacji

Od 1 stycznia 2024 roku w Polsce zostaną wprowadzone nowe przepisy dotyczące sprzedaży napojów energetycznych. Zgodnie z nowymi zasadami, sprzedaż napojów zawierających kofeinę w proporcji przewyższającej 150 mg/l oraz taurynę będzie zabroniona osobom poniżej 18. roku życia. Aby egzekwować to ograniczenie, sprzedawcy będą zobowiązani do sprawdzania dowodów osobistych młodych klientów, co ma na celu potwierdzenie ich pełnoletności. Ta zmiana prawna jest odpowiedzią na rosnące obawy o zdrowie i bezpieczeństwo młodzieży, której dostęp do tych wysokoenergetycznych i stymulujących produktów będzie teraz ograniczony. Implementacja tych regulacji ma zatem zasadnicze znaczenie dla promocji zdrowszych nawyków wśród młodych konsumentów.

Wpływ na zdrowie młodych ludzi

Eksperci od dawna zwracają uwagę na szkodliwość napojów energetycznych spożywanych przez dzieci i młodzież. Zawartość kofeiny w tych napojach, będąca głównym składnikiem o działaniu psychoaktywnym, może prowadzić do zmian nastroju, rozdrażnienia czy niepokoju wśród młodych konsumentów. Zgodnie z danymi Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), spożywanie napojów energetyzujących deklarowało w Unii Europejskiej aż 68% nastolatków w wieku 10–18 lat.

Reakcje społeczne i działania sklepów

Pomimo wprowadzenia nowych regulacji, pojawiły się już pomysły na ich omijanie, na przykład poprzez zmniejszenie zawartości kofeiny i tauryny w napojach. W przeszłości promocje napojów energetycznych w popularnych sieciach handlowych wywołały oburzenie wśród rodziców, którzy zwracali uwagę na negatywny wpływ tych produktów na zdrowie dzieci.

Wprowadzenie nowych ograniczeń w sprzedaży napojów energetycznych jest odpowiedzią na rosnące obawy dotyczące zdrowia młodzieży. Pomimo prób obejścia tych przepisów, rządzący mają nadzieję, że nowe regulacje przyczynią się do zmniejszenia dostępności tych produktów dla osób nieletnich i tym samym ochrony ich zdrowia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *